95 7 510 500 697 720 712

Skropliny z klimatyzacji - jak i gdzie je odprowadzać?

Skropliny z klimatyzacji - jak i gdzie je odprowadzać?

13-05-2024

Skropliny z klimatyzacji są skutkiem ubocznym pracy klimatyzatora, a konkretnie skraplacza klimatyzacji. Można je odprowadzić na kilka sposobów. Jak to zrobić, by nie zniszczyć elewacji i jednocześnie odprowadzić je poza budynek?

Jak odprowadzać skropliny z klimatyzacji?

Oto najczęściej spotykane sposoby odprowadzania skroplin z klimatyzacji.

  • Odprowadzenie skroplin bezpośrednio do kanalizacji. W tym przypadku projektując montaż klimatyzatora, uwzględniamy w rysunku sposób poprowadzenia rurki grawitacyjnego odprowadzenia wody do instalacji kanalizacyjnej. Pamiętajmy też o takim zainstalowaniu syfonu, aby nieprzyjemne zapachy nie przedostawały się do domu.
  • Odprowadzenie skroplin do zbiornika, który znajduje się na zewnątrz budynku. Rozwiązanie to wiąże się z koniecznością samodzielnego opróżniania pojemnika na skropliny z klimatyzacji. Często okazuje się, że po zamontowaniu takiego rozwiązania w bloku, sąsiedzi skarżą się na zalewanie elewacji i przegród budynku.

Pompki do odprowadzania skroplin — kiedy się sprawdzają?

Pompka do skroplin to rozwiązanie, które sprawdza się, gdy nie ma możliwości odprowadzenia wody w sposób grawitacyjny. Niestety, zakup takiego urządzenia wiąże się z koniecznością poniesienia pewnych kosztów (około 400 złotych za sztukę). Niezbędne jest też podprowadzenie instalacji zasilającej, a także przygotowanie całej instalacji, która będzie odprowadzać zbierającą się wilgoć. Warto również pamiętać, że w przypadku instalacji pompki urządzenie będzie pracować praktycznie przez cały dzień. Warto zatem wybrać model, który będzie pompować wodę jak najciszej.

Gdzie najlepiej odprowadzić skropliny?

Posiadacze domów jednorodzinnych mogą zdecydować się na różne systemy odprowadzenia skroplin z klimatyzacji. Najprostszy i najtańszy z nich polega na wyprowadzeniu króćca tak, aby istniała możliwość wykorzystania wody np. do kwiatów lub na trawę. Dobrym pomysłem jest też tacka na skropliny, z której możemy poprowadzić wodę do ogrodu. Odprowadzenie skroplin w domu pozwala na ich wykorzystanie w przyszłości.

Osoby posiadające mieszkanie z balkonem powinny zdecydować się na montaż agregatu usadowionego tuż przy płycie balkonowej. Tam też powinien zostać zamontowany zbiornik, do którego będą zbierać się skropliny. Niestety, w tej sytuacji musimy pamiętać o okresowym opróżnianiu zbiornika. Na marginesie warto dodać, że przepisy uniemożliwiają nawet wyprowadzenie kilkunastocentymetrowej rurki z balkonu, gdyż istnieje ryzyko, że swobodnie spadająca woda zniszczy elewację bądź wyrządzi inne szkody.

Jeśli mieszkanie jest bez balkonu, powyższe metody podprowadzenia skroplin raczej nie zdadzą egzaminu. Wyjątek stanowi przykład, gdy budynek jest na parterze, gdyż wtedy wodę można odprowadzić przy pomocy krótkiej rurki (np. odprowadzenie skroplin do rynny). Jeśli posiadamy mieszkanie na piętrze (lub wyżej), konieczne będzie wykonanie prac na wysokości. W jednym i w drugim przypadku montaż klimatyzacji wymaga zgody ze strony spółdzielni lub wspólnoty.

Reasumując, odprowadzanie skroplin do kanalizacji nie zawsze jest jedynym sposobem na pozbycie się niepotrzebnej wody. W wielu domach, mieszkaniach oraz firmach wykorzystuje się ją do celów użytkowych.

Popularne wpisy
Czyszczenie paneli fotowoltaicznych - sposoby prawidłowego mycia
13-05-2024
Mycie paneli fotowoltaicznych jest konieczne w kontekście utrzymania ich maksymalnej sprawności. Kto może to robić? O czym należy pamiętać podczas...
Więcej
Montaż klimatyzacji w bloku a zgoda wspólnoty lub spółdzielni
09-05-2024
Montaż klimatyzacji w bloku to proces, który nie tylko korzystnie wpływa na samopoczucie mieszkańców, ale też często wymaga spełnienia określonych...
Więcej
Montaż paneli fotowoltaicznych na ścianie budynku
09-05-2024
Przyzwyczailiśmy się do tego, że instalacja paneli fotowoltaicznych odbywa się najczęściej na płaszczyźnie dachowej, tudzież w ogrodzie. W poniższym...
Więcej

Facebook
regulamin sklepu internetowego