95 7 510 500 697 720 712

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych - sposoby prawidłowego mycia

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych - sposoby prawidłowego mycia

13-05-2024

Mycie paneli fotowoltaicznych jest konieczne w kontekście utrzymania ich maksymalnej sprawności. Kto może to robić? O czym należy pamiętać podczas czyszczenia? Czy istnieją metody specjalistyczne, umożliwiające usunięcie zabrudzeń z paneli? Na te i na wiele innych pytań odpowie niniejszy artykuł.

Po co czyścić panele fotowoltaiczne?

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych jest konieczne ze względu na utrzymanie jak największej efektywności ich pracy. Z każdym kolejnym tygodniem osadzają się na nich drobne cząsteczki w postaci pyłków, mchu, kurzu, a nawet piachu lub ptasich odchodów.. Poza tym okres żniw to czas, gdy na fotowoltaice osadzają się resztki roślin w postaci pyłu. To wszystko sprawia, że powierzchnia ogniw nie może już tak skutecznie absorbować światła słonecznego, co w dalszej perspektywie będzie prowadzić do spadku wydajności instalacji

Kiedy czyścić panele fotowoltaiczne i jak często to robić?

Częstotliwość mycia paneli FPV jest zależne od warunków atmosferycznych. Jeśli w danym roku często padają deszcze, to instalacja oczyszcza się de facto sama. Niemniej warto zdecydować się na okresowe przeglądy, w trakcie których bada się ich stopień zanieczyszczenia. Umownie zaleca się, aby czyścić je dwa razy do roku: na wiosnę i późnym latem, gdyż to właśnie wtedy instalację pokrywa pył z drzew czy pól.

Czy czyszczenie paneli fotowoltaicznych jest bezpieczne?

Czy mycie fotowoltaiki jest bezpieczne? Dużo zależy tu od tego, gdzie znajduje się instalacja. Jeśli zamontowaliśmy ją na dachu, czyszczenie samemu każdego panelu może być utrudnione, a nawet ryzykowne. Poza tym, jeśli mamy specjalne akcesoria do mycia paneli fotowoltaicznych, to może się okazać, że ich przetransportowanie na dach może być problematyczne. W takiej sytuacji jedyne co nam pozostaje, to skorzystanie z pomocy specjalistów.

Czym czyścić panele fotowoltaiczne?

Do czyszczenia paneli należy użyć wody destylowanej. Z kolei do ich przecierania warto użyć miękkiej gąbki nylonowej. Podczas usuwania przylegających zabrudzeń sprawdzi się miękka szczotka oraz delikatny środek do mycia, taki jak np. płyn do mycia szyb z octem winnym.

Jak myć panele fotowoltaiczne?

Jeśli myjemy panele samodzielnie, warto czyścić je ręcznie. Standardowa myjka do fotowoltaiki to nie jest dobry pomysł, gdyż siła oddziaływania wody może uszkodzić delikatną powierzchnię paneli. Opcjonalnie można skorzystać z dedykowanej myjki do fotowoltaiki, która nie generuje ta dużego ciśnienia.

Czego nie robić podczas mycia?

Jeśli zamierzasz samodzielnie czyścić panele, to pamiętaj o kilku podstawowych zasadach:

  • nie stosuj wody z kranu,
  • nie chodź po modułach,
  • nie używaj myjki ciśnieniowej.

Kto może czyścić panele fotowoltaiczne?

Tak, jak napisaliśmy wcześniej, panele możesz myć sam, albo z pomocą wyspecjalizowanego zespołu, który posiada swój zestaw do mycia. Jeśli masz je wysoko, lepiej skorzystać z pomocy fachowców. Jeśli do montażu użyłeś podstaw pod panele fotowoltaiczne (instalacja na gruncie), to z łatwością możesz je oczyścić samodzielnie.

Reasumując, czystość paneli fotowoltaicznych to klucz do ich efektywności, a o to przecież chodzi w systemach pozyskiwania tzw. zielonej energii.

Popularne wpisy
Skropliny z klimatyzacji - jak i gdzie je odprowadzać?
13-05-2024
Skropliny z klimatyzacji są skutkiem ubocznym pracy klimatyzatora, a konkretnie skraplacza klimatyzacji. Można je odprowadzić na kilka sposobów. Jak...
Więcej
Montaż klimatyzacji w bloku a zgoda wspólnoty lub spółdzielni
09-05-2024
Montaż klimatyzacji w bloku to proces, który nie tylko korzystnie wpływa na samopoczucie mieszkańców, ale też często wymaga spełnienia określonych...
Więcej
Montaż paneli fotowoltaicznych na ścianie budynku
09-05-2024
Przyzwyczailiśmy się do tego, że instalacja paneli fotowoltaicznych odbywa się najczęściej na płaszczyźnie dachowej, tudzież w ogrodzie. W poniższym...
Więcej

Facebook
regulamin sklepu internetowego