95 7 510 500 697 720 712

Wentylacja hybrydowa - co to jest?

Wentylacja hybrydowa - co to jest?

02-10-2023

Wentylacja hybrydowa stanowi połączenie zalet wentylacji mechanicznej oraz grawitacyjnej. Działa sprawnie i cicho, niemniej konieczne jest przeprowadzanie okresowych przeglądów i sprawdzenie, czy nasada wentylacyjna na kominie działa poprawnie. Z czego składa się taki rodzaj wentylacji? Jakie są jej zalety?

Czym jest wentylacja hybrydowa?

Wentylacja hybrydowa łączy w sobie zalety wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej. Obecne są w niej elementy, które wykorzystują różnice ciśnień, ale także energię elektryczną. Zatem wentylacja grawitacyjna może zostać nazwana rozwiązaniem pośrednim.

Jak zbudowana jest wentylacja hybrydowa?

Najważniejszą częścią wentylacji hybrydowej są nawietrzaki. To konstrukcje zakładane na oknach albo w zewnętrznych ścianach budynków. Składają się one z rury, na której końcach umieszcza się: czerpnię i anemostat (czyli rozwiązania, które znane są z wentylacji mechanicznej). W środku umieszczony może być też termostat albo grzałka. Dzięki temu do budynku trafia ogrzewane powietrze.

Jak działa wentylacja hybrydowa?

Sprawna wymiana powietrza w wentylacji hybrydowej zachodzi naturalnie w przypadku sprzyjających warunków zewnętrznych i wewnętrznych, a kiedy będą one niewystarczające, zaczyna działanie mechaniczne. I odwrotnie, wentylacja ta działa mechanicznie, a kiedy to będzie tylko możliwe, rozpocznie się jej wspomagania albo zastępowanie przez naturalną wymianę powietrza.

Zalety wentylacji hybrydowej

Wentylacja hybrydowa jest przede wszystkim skuteczna. Wspomaga wentylację grawitacyjną wyłącznie wówczas, kiedy zajdzie taka potrzeba. Jej działanie nie zależy od zmieniających się warunków zewnętrznych (takich jak wentylacja naturalna).

Odgłos działania wentylacji hybrydowej nie jest uciążliwy dla domowników, gdyż silniki o niewielkiej mocy montuje się na wylocie z kanałów znajdujących się nad dachem domu. Ponadto koszty związane z montażem całego systemu są o wiele mniejsze, aniżeli w przypadku wentylacji mechaniczno-wywiewnej. Potrzebne będą wyłącznie nasady, kanały nawiewne oraz wywiewne.

Montaż wentylacji hybrydowej nie sprawia żadnych problemów, nie wymaga też żadnej dokumentacji czy pozwoleń. Na plus jest też mniejsze niż w przypadku wentylacji mechanicznej zużycie prądu. Poza tym nasady nie muszą ciągle pracować, co ma również wpływ na oszczędności.

Ostatnią zaletą, o której warto wspomnieć, jest to, że nasady hybrydowe nie są zupełnie zależne od dostaw prądu, co w wypadku awarii sieci nie będzie nas pozbawiało wentylacji.

Popularne wpisy
Jak wykonać montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim z papy?
27-06-2024
Czy jest możliwy montaż paneli fotowoltaicznych na papie? Tak, jak najbardziej. Technologia montażu paneli słonecznych pozwala na ich zainstalowanie...
Więcej
Jak skutecznie zabezpieczyć pompę ciepła przed kradzieżą?
27-06-2024
Pompy ciepła są urządzeniami pożądanymi przez wielu złodziei. Nie należą do najtańszych sprzętów, ponadto nie sprawiają problemów z późniejszą...
Więcej
Czyszczenie paneli fotowoltaicznych - sposoby prawidłowego mycia
13-05-2024
Mycie paneli fotowoltaicznych jest konieczne w kontekście utrzymania ich maksymalnej sprawności. Kto może to robić? O czym należy pamiętać podczas...
Więcej

Facebook
regulamin sklepu internetowego