Wentylacja hybrydowa stanowi połączenie zalet wentylacji mechanicznej oraz grawitacyjnej. Działa sprawnie i cicho, niemniej konieczne jest przeprowadzanie okresowych przeglądów i sprawdzenie, czy nasada wentylacyjna na kominie działa poprawnie. Z czego składa się taki rodzaj wentylacji? Jakie są jej zalety?
Czym jest wentylacja hybrydowa?
Wentylacja hybrydowa łączy w sobie zalety wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej. Obecne są w niej elementy, które wykorzystują różnice ciśnień, ale także energię elektryczną. Zatem wentylacja grawitacyjna może zostać nazwana rozwiązaniem pośrednim.
Jak zbudowana jest wentylacja hybrydowa?
Najważniejszą częścią wentylacji hybrydowej są nawietrzaki. To konstrukcje zakładane na oknach albo w zewnętrznych ścianach budynków. Składają się one z rury, na której końcach umieszcza się: czerpnię i anemostat (czyli rozwiązania, które znane są z wentylacji mechanicznej). W środku umieszczony może być też termostat albo grzałka. Dzięki temu do budynku trafia ogrzewane powietrze.
Jak działa wentylacja hybrydowa?
Sprawna wymiana powietrza w wentylacji hybrydowej zachodzi naturalnie w przypadku sprzyjających warunków zewnętrznych i wewnętrznych, a kiedy będą one niewystarczające, zaczyna działanie mechaniczne. I odwrotnie, wentylacja ta działa mechanicznie, a kiedy to będzie tylko możliwe, rozpocznie się jej wspomagania albo zastępowanie przez naturalną wymianę powietrza.
Zalety wentylacji hybrydowej
Wentylacja hybrydowa jest przede wszystkim skuteczna. Wspomaga wentylację grawitacyjną wyłącznie wówczas, kiedy zajdzie taka potrzeba. Jej działanie nie zależy od zmieniających się warunków zewnętrznych (takich jak wentylacja naturalna).
Odgłos działania wentylacji hybrydowej nie jest uciążliwy dla domowników, gdyż silniki o niewielkiej mocy montuje się na wylocie z kanałów znajdujących się nad dachem domu. Ponadto koszty związane z montażem całego systemu są o wiele mniejsze, aniżeli w przypadku wentylacji mechaniczno-wywiewnej. Potrzebne będą wyłącznie nasady, kanały nawiewne oraz wywiewne.
Montaż wentylacji hybrydowej nie sprawia żadnych problemów, nie wymaga też żadnej dokumentacji czy pozwoleń. Na plus jest też mniejsze niż w przypadku wentylacji mechanicznej zużycie prądu. Poza tym nasady nie muszą ciągle pracować, co ma również wpływ na oszczędności.
Ostatnią zaletą, o której warto wspomnieć, jest to, że nasady hybrydowe nie są zupełnie zależne od dostaw prądu, co w wypadku awarii sieci nie będzie nas pozbawiało wentylacji.