95 7 510 500 697 720 712

Przygotowanie do sezonu grzewczego - co należy zrobić?

Przygotowanie do sezonu grzewczego - co należy zrobić?

02-10-2023

Zbliżający się sezon grzewczy niesie ze sobą wizję nie tylko przytulnych wieczorów spędzanych przy kominku, ale także konieczność zadbania o efektywność i bezpieczeństwo naszego ogrzewania. Przegląd instalacji grzewczej i właściwe jej przygotowanie może zaoszczędzić sporo problemów, pieniędzy, jak również zapewnić komfort cieplny w chłodne dni. Jak przygotować się do sezonu grzewczego? Kiedy i kto może przeprowadzić przegląd kominiarski?

Przegląd kotła oraz systemu ogrzewania

Bez względu na to, czy korzystamy z kotła na paliwo stałe, olejowego czy gazowego, warto przeprowadzić jego przegląd przed sezonem grzewczym. Profesjonalnie przeprowadzony serwis będzie w stanie zidentyfikować usterki i oczyści system, dzięki czemu będzie on działać bezpieczniej i wydajniej. Wpływ na prawidłowe jego działanie ma także dobranie właściwej jakości paliwa.

Kontrola grzejników

Czyszczenie i odpowietrzenie grzejników zwiększa ich efektywność. Jeżeli zauważymy, iż górna część grzejników jest chłodniejsza aniżeli dolna, prawdopodobnie potrzebują one odpowietrzenia.

Sprawdzenie przewodów kominowych

Ważnym etapem serwisu urządzeń grzewczych powinno być dokładne sprawdzenie i ewentualne czyszczenie przewodów kominowych, a zatem kanałów spalinowych, wentylacyjnych czy dymowych pod kątem ich właściwego działania, drożności i szczelności. Przy okazji warto też przeprowadzić przegląd wentylacji. Tego typu kwestie powinniśmy jednak powierzyć profesjonalistom, który nie tylko zweryfikują wydajność naszego systemu grzewczego, ale też ocenią czy nie zagraża on zdrowiu i bezpieczeństwu domowników.

Przegląd kominiarski - komu powierzyć jego wykonanie?

Jeżeli uważamy, że nie ma w tym większej filozofii, to musimy zdawać sobie sprawę, iż tak jak w każdej innej profesji także w rzemiośle kominiarskim zdarzyć się mogą osoby, które oferują wątpliwej jakości usługi. W przypadku instalacji grzewczej zdecydowanie nie warto ryzykować.

Przegląd kominiarski najlepiej będzie zlecić fachowcowi mogącemu pochwalić się właściwymi, a przy tym oficjalnymi uprawnieniami, które pozwalają mu wykonywać czynności kominiarskie i świadczą o posiadanej faktycznie wiedzy i latach doświadczenia. Co ma na celu dokładnie taki przegląd?

  • zbadanie działania urządzeń, które podłączone są do przewodów kominowych,
  • zweryfikowanie prawidłowości działania nasad kominowych,
  • bardzo dokładne oczyszczanie wszelkich przewodów kominowych, a później poddanie sprawdzeniu ich drożności oraz prawidłowości przebiegu.
 
Popularne wpisy
Jak wykonać montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim z papy?
27-06-2024
Czy jest możliwy montaż paneli fotowoltaicznych na papie? Tak, jak najbardziej. Technologia montażu paneli słonecznych pozwala na ich zainstalowanie...
Więcej
Jak skutecznie zabezpieczyć pompę ciepła przed kradzieżą?
27-06-2024
Pompy ciepła są urządzeniami pożądanymi przez wielu złodziei. Nie należą do najtańszych sprzętów, ponadto nie sprawiają problemów z późniejszą...
Więcej
Czyszczenie paneli fotowoltaicznych - sposoby prawidłowego mycia
13-05-2024
Mycie paneli fotowoltaicznych jest konieczne w kontekście utrzymania ich maksymalnej sprawności. Kto może to robić? O czym należy pamiętać podczas...
Więcej

Facebook
regulamin sklepu internetowego