95 7 510 500 697 720 712

Jak wykonać montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim z papy?

Jak wykonać montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim z papy?

27-06-2024

Czy jest możliwy montaż paneli fotowoltaicznych na papie? Tak, jak najbardziej. Technologia montażu paneli słonecznych pozwala na ich zainstalowanie praktycznie wszędzie, niezależnie od sposobu wykończenia dachu. Jednocześnie specyficzny montaż na papie niesie ze sobą szereg korzyści o których opowiemy w niniejszym artykule.

Montaż paneli na dachu - o czym należy pamiętać?

Zanim rozpoczniemy instalację paneli na dachu wykończonym papą, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, od których zależeć będzie powodzenie przyszłych prac.

  • Przed montażem paneli fotowoltaicznych należy przeprowadzić dokładne oględziny poszycia, a w razie potrzeby wymienić je na nowe. Jeśli zdecydujemy się na instalację paneli na spękanej papie, jej późniejsza wymiana będzie wiązała się z koniecznością wcześniejszego usunięcia instalacji paneli fotowoltaicznych na dachu.
  • Kolejną kwestią jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji pomiędzy dachem a panelami. Zaleca się, aby płaszczyzna ogniw fotowoltaicznych na dachu była oddalona od jego powierzchni o minimum 50 cm. Montaż fotowoltaiki należy wykonać tak, aby instalacja paneli na dachu nie była narażona na zbyt wysoką temperaturę.
  • Na dachach pokrytych papą zaleca się montaż paneli metodą balastową. Jest to rozwiązanie zalecane w przypadku dachów płaskich, których kąt nachylenia nie jest większy niż 20%.

Jak montować fotowoltaikę na dachu pokrytym papą dachową?

Montaż fotowoltaiki na dachu płaskim niesie ze sobą szereg korzyści. Po pierwsze, jego wykonanie jest stosunkowo łatwe, gdyż nie trzeba ingerować w strukturę papy. Po drugie, dach płaski daje nam bardzo duże możliwości w zakresie sposobu wykonania prac. Ma to istotne znaczenie dla całej inwestycji, ponieważ montaż paneli słonecznych powinien mieć miejsce w dobrze doświetlonym miejscu.

Zgodnie z tym, co napisaliśmy wcześniej, montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim najlepiej wykonać metodą balastową. Polega ona na osadzeniu paneli bezpośrednio na wspornikach, które są przymocowane do balastu. Dzięki temu mocowanie modułów fotowoltaicznych nie wymaga ingerencji w strukturę dachu i nie prowadzi do utraty szczelności. Stelaż pod panele mocuje się do balastu za pomocą specjalnych kotew. Rolę obciążenia mogą odgrywać bloczki betonowe. Ważne jest, aby ich masa była w miarę taka sama. Jednocześnie trzeba pamiętać, aby konstrukcja bloczków nie doprowadziła do mechanicznego uszkodzenia papy.

Montaż na papie powinien również uwzględniać kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim. Im będzie on większy, tym potencjalnie większe siły będą oddziaływać na instalację w trakcie silnych wiatrów. Co prawda montaż na dachu płaskim można przeprowadzić również z wykorzystaniem specjalnych klejów, ale taka metoda może doprowadzić do przegrzewania się instalacji oraz samego dachu. Przy doborze obciążenia trzeba też uwzględnić wytrzymałość dachu oraz jego wiek.

Właściwie przeprowadzony montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu płaskim pozwala na uzyskanie optymalnej ilości "zielonej" energii elektrycznej, a także ogranicza ryzyko wystąpienia pożaru.

Popularne wpisy
Jak skutecznie zabezpieczyć pompę ciepła przed kradzieżą?
27-06-2024
Pompy ciepła są urządzeniami pożądanymi przez wielu złodziei. Nie należą do najtańszych sprzętów, ponadto nie sprawiają problemów z późniejszą...
Więcej
Czyszczenie paneli fotowoltaicznych - sposoby prawidłowego mycia
13-05-2024
Mycie paneli fotowoltaicznych jest konieczne w kontekście utrzymania ich maksymalnej sprawności. Kto może to robić? O czym należy pamiętać podczas...
Więcej
Skropliny z klimatyzacji - jak i gdzie je odprowadzać?
13-05-2024
Skropliny z klimatyzacji są skutkiem ubocznym pracy klimatyzatora, a konkretnie skraplacza klimatyzacji. Można je odprowadzić na kilka sposobów. Jak...
Więcej

Facebook
regulamin sklepu internetowego