95 7 510 500 697 720 712

Jak wybrać odpowiedni wkład kominowy?

Jak wybrać odpowiedni wkład kominowy?

28-11-2017

Właściwe dobranie wkładu do komina ma kluczowe znaczenie w skutecznym ogrzewaniu naszego budynku. Przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek, które pomogą dokonać satysfakcjonującego wyboru.

Jakie rodzaje wkładów kominowych są dostępne na rynku?

Rodzaje wkładów kominowych podporządkowane są poziomowi odporności na działanie różnych czynników. Znajdziemy wkłady wykonane z blachy kwasoodpornej czy żaroodpornej. Oprócz tego możemy wybrać wkład jednościenny, dwuścienny z powłoką izolacyjną, czy taki w owalnym kształcie.  

Czym kierować się, wybierając wkład kominowy?

Wybierając wkład do komina najpierw określmy jakie paliwo będzie używane do ogrzewania domu. Wówczas dostosowany do niego wkład kominowy zagwarantuje bezpieczne działanie i użytkowanie komina. Wśród wkładów, które możemy znaleźć na rynku, wyróżniamy te skierowane do użytkowania z kotłami na paliwo stałe oraz do używania z kotłami gazowymi bądź olejowymi. Wkład zawsze dopasowujemy do typu paliwa, ponieważ nie uwzględnienie tego może skutkować uszkodzeniami rur.

Wkłady kominowe kwasoodporne i żaroodporne

Jeśli w ogrzewaniu budynku stosujemy paliwa takie jak gaz czy olej opałowy, zaopatrujemy się we wkład z blachy kwasoodpornej. Zawiera on warstwę izolacji termicznej, którą od wewnątrz otula specjalny płaszcz stalowy bądź aluminiowy.

Jeśli jednak chcemy ogrzewać nasz dom paliwami stałymi, musimy zainwestować we wkład żaroodporny. 400 stopni Celsjusza - aż taka temperatura może występować podczas spalania się drewna lub węgla, dlatego też tak ważne jest odpowiednie dobranie przewodów, które potrafią znieść właśnie taki rodzaj temperatury.

Do czego wobec tego przeznaczone są wkłady kominowe zawierające zarówno stal kwasoodporną jak i żaroodporną? Doskonale nadają się one do systemu ogrzewania, w którym stosujemy na przykład ekogroszek.

Zarówno systemy grzewcze jak i wkłady kominowe przystosowane są zawsze do stosowania jednego rodzaju paliwa. Zły wybór spowodować może znaczne szkody. W przypadku gdy na przykład w rurach z blachy żaroodpornej znajdą się spaliny z paliwa ciekłego, ryzykujemy wyłączeniem palników w kotle oraz zniszczeniem części przewodów. Prócz nagłego braku ogrzewania w domu, raptowna zmiana temperatury może przynieść skutek w postaci pęknięć w murze.

Przekrój komina a rodzaje wkładów kominowych

Kolejny aspekt to umiejętne dopasowanie wkładu do przekroju komina. Najbardziej popularnym przekrojem komina w domkach jednorodzinnych jest przekrój kwadratowy bądź prostokątny. Jeśli do czynienia mamy z tym pierwszym- należy postawić na okrągły wkład, natomiast jeśli posiadamy komin o przekroju prostokąta - idealny będzie wkład owalny. Wkłady kominowe zawsze muszą być dopasowane do przekroju wszystkich rur kominowych. Warto zwrócić uwagę na przekroje wkładów, które muszą idealnie pasować do przekroju reszty rur kominowych.

Nowy wkład w starym kominie

Jak najniższy koszt odnowienia komina to dążenie wielu właścicieli domów jednorodzinnych. Jeśli to zagwarantuje, by komin znów zaczął działać w sposób poprawny, wystarczy zaopatrzyć się w dobry wkład stalowy lub ceramiczny, który z łatwością można dostosować do naszych przewodów kominowych bez konieczności przeróbek w instalacji. Proces montażu nowego wkładu kominowego w starym kominie jest naprawdę dość prosty, a znacznie podniesie bezpieczeństwo w użytkowaniu instalacji. Również efektywność ogrzewania znacznie wzrośnie, a my będziemy mieć spokój na kilka dobrych lat.

Znając podstawowe zasady przedstawione powyżej, odpowiedni dobór wkładu kominowego jest stosunkowo prosty i poradzi sobie z tym każda osoba, która zna główne parametry urządzenia grzewczego, zainstalowanego w swoim budynku.

Popularne wpisy
Czyszczenie paneli fotowoltaicznych - sposoby prawidłowego mycia
13-05-2024
Mycie paneli fotowoltaicznych jest konieczne w kontekście utrzymania ich maksymalnej sprawności. Kto może to robić? O czym należy pamiętać podczas...
Więcej
Skropliny z klimatyzacji - jak i gdzie je odprowadzać?
13-05-2024
Skropliny z klimatyzacji są skutkiem ubocznym pracy klimatyzatora, a konkretnie skraplacza klimatyzacji. Można je odprowadzić na kilka sposobów. Jak...
Więcej
Montaż klimatyzacji w bloku a zgoda wspólnoty lub spółdzielni
09-05-2024
Montaż klimatyzacji w bloku to proces, który nie tylko korzystnie wpływa na samopoczucie mieszkańców, ale też często wymaga spełnienia określonych...
Więcej

Facebook
regulamin sklepu internetowego