Włazy rewizyjne
Każdy budynek, zarówno publiczny, jak i mieszkalny posiadają w swojej strukturze różnego rodzaju instalacje. Ze względów bezpieczeństwa każda musi być pod stałym nadzorem. Stąd konieczne jest umieszczenie ich w ciągach komunikacyjnych zapewniających swobodny dostęp.
Studzienka rewizyjna
Wykorzystywana jest do instalacji wykonywanych głównie na zewnątrz. Wewnątrz niej umieszcza się instalację m.in. wodno-kanalizacyjną. Studzienka stosowana jest także w miejscach najbardziej problematycznych typu zgrubienia instalacji lub zagięcia. Tam regularnie pojawiają się zatory. Studzienki są również miejscem, gdzie krzyżują się przewody, umieszcza się liczniki oraz inne niezbędne oprzyrządowanie. Wykorzystuje się je także na styku publicznych i prywatnych instalacji umieszczając tam głównie gazomierze i wodomierze.
Klapy rewizyjne ze stali nierdzewnej
Pełnią podobną funkcję co studzienka, jednak częściej zastosowanie mają w powierzchniach płaskich. Można je również znaleźć w takich pomieszczeniach jak kuchnia czy łazienka. Dają możliwość kontroli wodomierzy oraz zaworów wodnych. Umieszczane są w nich instalacje, których podstawą są przewody, np. instalacji telekomunikacyjnej. Kiedy ich przeznaczeniem jest jedynie kontrola urządzeń, przybierają postać drzwiczek. Natomiast kiedy służą jako ciąg komunikacyjny, tworzą komplet: stalową ramę razem z odpowiednią pokrywą. Włazy rewizyjne można zabudowywać płytkami, kostką brukową czy też betonem. Nadają odpowiedni wygląd wielu pomieszczeniom. Szeroko wykorzystywane w obiektach handlowych. Są to najczęściej kwadratowe lub prostokątne konstrukcje. Wśród włazów wyróżniamy:
- właz podłogowy,
- właz kominowy,
- właz sufitowy,
- właz ścienny,
Włazy muszą charakteryzować się przede wszystkim trwałością. Ze względu na umiejscowienie konieczna jest ich odporność na warunki atmosferyczne. W ich produkcji wykorzystywana jest stal nierdzewna. To właśnie jej właściwości są gwarancją stabilności i wytrzymałości na długi czas.
Gdzie jeszcze stosuje się stalowe włazy? Oto kilka przykładów innego zastosowania włazów:
- do zbiorników — osadzone są w suficie zbiornika. Pozwalają na dostęp do gromadzonych w zbiornikach płynów. Szeroko wykorzystywane są w przemyśle spożywczym, np. mleczarskim.
- do zabudowy — swoje zastosowanie znajdują zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Zaprojektowane tak by mogły komponować się z otoczeniem poprzez zabudowę, np. płytkami czy kostką brukową.
- do piwnicy — jest odmianą włazów do zabudowy. Dodatkowo wspomagany jest przez siłowniki, dając możliwość wejścia do piwnicy.
Ze względu na różnorodność swoich zastosowań stalowe Włazy rewizyjne występują w następujących rozmiarach:
- 100x100
- 90x90
- 80x80
- 70x70
- 60x60
- 50x50
- 40x40
- 30x20
- 20x20