Wiaty śmietnikowe
Przydomowa wiata śmietnikowa to coraz częściej występujący element wyposażenia zewnętrznego domów jednorodzinnych oraz wielorodzinnych. Wiaty znacznie ułatwiają przechowywanie i segregację śmieci i odpadów. Można kupić je jako już gotowe konstrukcje lub wykonać samodzielnie. Niezależnie od wybranego wariantu, należy pamiętać, że wiaty śmietnikowe powinny być dogodnie położone, trwałe i odporne na warunki atmosferyczne.
Wiata śmietnikowa przy domu jednorodzinnym - zalety
Wiata śmietnikowa jest rodzajem budowli, która umieszczona jest na zewnątrz. Jej głównym celem jest przechowywanie śmieci do momentu, w którym zostaną one odebrane przez służby komunalne.
Jakie są zalety posiadania wiaty śmietnikowej? Przede wszystkim wygoda i higiena – śmieci nie trzeba przechowywać w domu, garażu, budynku gospodarczym, co oszczędza miejsce, minimalizuje nieprzyjemne zapachy i nie powoduje pojawienia się szkodników. Wiata śmietnikowa przy domu jednorodzinnym może stać się zatem funkcjonalnym dodatkiem na posesji, a przy tym nie musi zaburzać wyglądu architektury budynku. Dzięki wielu wariantom konstrukcyjnym można wybrać altanę śmietnikową, która będzie harmonijnie wpisywała się w aranżację okolicznej przestrzeni.
Warto pamiętać o jeszcze jednej zalecie - postawienie lub wybudowanie wiaty śmietnikowej nie wymaga pozwolenia ani zgłoszenia budowy!
Konstrukcja wiaty śmietnikowej
Zewnętrzna, przydomowa wiata śmietnikowa najczęściej budowana jest jako wydzielona ogrodzeniem przestrzeń, w której umieszcza się kosze na odpady. Wiata śmietnikowa przy domu jednorodzinnym może być mała lub duża, a jej wygląd może się różnić w zależności od potrzeb domowników.
Zwykle wiata śmietnikowa budowana jest w linii ogrodzenia, ale może też być umieszczona przy domu lub stanowić obiekt wolnostojący. Wydzielenie przestrzeni pozwala wtedy na zabezpieczenie zawartości wiaty i minimalizuje dostęp niepowołanych osób do jej wnętrza.
Najlepszym rozwiązaniem jest wiata metalowa ze stali nierdzewnej z panelami bocznymi, zadaszeniem i dwoma wejściami zamykanymi na klucz. Dach zabezpiecza przed opadami, a także promieniowaniem UV, utrzymując w wiacie odpowiednie warunki do przechowywania śmieci. Warto pamiętać o rozwiązaniach konstrukcyjnych zapewniających właściwą cyrkulację powietrza.
Wejścia najlepiej zaprojektować dwa - od strony posesji oraz od strony ulicy - jedno dla domowników, a drugie dla służb komunalnych odbierających odpady.
Aby zapewnić wygodę użytkowania i odpowiedni poziom higieny warto zamontować klapy z siłownikiem - dzięki ich zastosowaniu dostęp do pojemnika oraz wyrzucanie dużych odpadów jest bardzo proste.
Jakie wymiary wiaty śmietnikowej?
Wymiary wiaty śmietnikowej powinny być dopasowane do jej umiejscowienia oraz do liczby i rodzaju pojemników, jakie mają być umieszczone w środku obiektu. Obecnie większość gospodarstw domowych prowadzi segregację odpadków - oznacza to, że konieczna jest większa przestrzeń na gromadzenie śmieci. Także wtedy, gdy w domu mieszka duża rodzina z małymi dziećmi, osobami obłożnie chorymi, konieczna może być większa przestrzeń na gromadzenie produkowanych śmieci.
Najczęściej buduje się wiaty śmietnikowe o wymiarach 2m x 2 m, ale można również wykonać wiaty nieco mniejsze, gdy dostępna jest mniejsza przestrzeń na posesji, na przykład 1,3 m x 1,35 m. Standardowy kubeł na odpadki ma wymiary około 47-48 cm x 54-55 cm albo 58-60 cm x 73-75 cm.