95 7 510 500 697 720 712

Jak wpływa lokalizacja jednostki zewnętrznej pompy ciepła na jej efektywność energetyczną?

Jak wpływa lokalizacja jednostki zewnętrznej pompy ciepła na jej efektywność energetyczną?

16-08-2024

Uproszczona zasada działania pompy ciepła opiera się na zasadzie przekazywania ciepła z jednego ośrodka do drugiego. Jeśli ten proces ma być efektywny, konieczna jest instalacja jednostki zewnętrznej w odpowiednim miejscu. Dlaczego jest to tak istotne i w jaki sposób lokalizacja pompy ciepła może wpłynąć na wydajność systemu?

Montaż pompy ciepła - gdzie zainstalować zewnętrzną jednostkę?

Efektywność zewnętrznej jednostki pompy ciepła, zależy przede wszystkim od tego, gdzie ją ulokujemy. Najlepsze parametry ma pod tym względem instalacja glikolowa, czyli gruntowa. Jej działanie polega na tym, że glikol wtłaczany jest pod ziemię (na głębokość 1,5 - 3 metry), dzięki czemu może on pozyskiwać ciepło do systemu grzewczego umieszczonego w budynku z warstwy będącej poniżej linii przemarzania.

W jaki sposób efektywność pompy ciepła zależy od sposobu rozmieszczenia kolektorów z glikolem? Generalnie rozróżniamy dwa sposoby instalacji pompy ciepła, a właściwie wspomnianych kolektorów. Mogą być one umieszczone pionowo w gruncie lub poziomo. Każde z tych rozwiązań niesie ze sobą szereg korzyści, ale też pewne ograniczenia. 

Zewnętrzna instalacja grzewcza pompy ciepła - jak poprawić jej efektywność energetyczną?

W naszej ofercie znajdą Państwo podstawy montażowe pompy ciepła, dzięki którym system ogrzewania domu może być znacznie bardziej efektywny. Dzięki podstawom zewnętrzny moduł można umieścić w miejscu pozwalającym na:

  • poprowadzenie kolektorów możliwie głęboko w ziemi lub też na dużej powierzchni (jeśli pozwala na to działka),

  • instalację modułu w takiej odległości od budynku, aby zapewnić sobie i sąsiadom komfort oraz ograniczyć hałas,

  • ograniczenie kosztów eksploatacji,

  • ograniczenie ryzyka uszkodzenia urządzenia na skutek oddziaływania zanieczyszczeń.

Warto również dodać, że podstawy montażowe można również wykorzystać w przypadku powietrznych pomp ciepła (możliwość dowolnego wyboru lokalizacji czerpni), a także urządzeń woda-powietrze. W tym ostatnim przypadku podstawy umożliwiają montaż pompy ciepła w bliskim sąsiedztwie zbiornika wodnego lub rzeki. Oznacza to, że użytkownik nie będzie musiał w celu ogrzewania domu jednorodzinnego budować dwóch studni (pierwotnej i zwrotnej). 

Reasumując, optymalna lokalizacja ma istotny wpływ na obniżenie kosztów eksploatacyjnych pomp ciepła, a także na zwiększenie ilości pozyskiwanej przez nie energii cieplnej. Aspekt ten ma szczególne znaczenie w kontekście wyboru instalacji dwufunkcyjnej, a więc zasilającej grzejniki oraz zbiornik wody użytkowej w sezonie grzewczym.


Popularne wpisy
Jakie są zalety montażu klimatyzacji na dachu budynku?
20-08-2024
Czy klimatyzator można zainstalować na dachu? Jakie są zalety klimatyzacji na dachu? Na te i na wiele innych pytań, postaramy odpowiedzieć w niniejszym...
Więcej
Zagrożenia związane z nieodpowiednim montażem klimatyzacji - czego należy unikać przy instalacji, aby ograniczyć ryzyko awarii?
19-08-2024
Klimatyzator to urządzenie, którego obecność w okresie letnim jest wręcz nieoceniona. Zanim jednak zaczniemy z niego korzystać, musimy pamiętać...
Więcej
Jak prawidłowo zamontować jednostkę zewnętrzną klimatyzacji, aby uniknąć hałasu i wibracji?
14-08-2024
Klimatyzatory typu split lub multisplit składają się z dwóch części - zewnętrznej i wewnętrznej. W poniższym artykule skupimy się na tym, jak...
Więcej

Facebook
regulamin sklepu internetowego